המדריך המלא לקניית מצבר לטרקטורון שטח

רכבי שטח (טרקטורונים) מיועדים לשטחים קשים. בעוד שרוב האנשים מתמקדים במנוע, תיבת ההילוכים ותכונות מכניות אחרות בעת בחירת טרקטורון, לעתים קרובות הם מתעלמים מחשיבות המצבר. המצבר הוא תחנת הכוח המציתה ומפעילה את המנוע ורכיבים חשמליים כמו האורות והמכשירים.

לכן, בחירת המצבר הנכון הוא קריטי לביצועים ולאריכות החיים של הטרקטורון שלכם. בפוסט זה נסביר את חשיבות המצבר ברכב שטח וכיצד הוא שונה ממצברים אחרים, סוגי המצברים, פרמטרים שיש לקחת בחשבון וטיפים לתחזוקה.

מה ההבדל בין מצבר לרכב שטח לבין מצבר לרכב?

מצבר לרכב נועד לספק זרם גבוה להתנעת המנוע. הוא מספק כוח לזמן קצר ולאחר מכן נטען כאשר המנוע פועל. מצבר לטרקטורון שטח, לעומת זאת, נועד לספק כוח מתמשך לאורך תקופות ארוכות. הוא צריך להפעיל לא רק את המנוע אלא גם אביזרים כמו GPS ופנסים, אשר נוטים לרוקן את המצבר מהר יותר.

בנוסף, טרקטורונים חשופים לשטח קשה, לטמפרטורות קיצוניות ולרעידות, המצריכים מצבר עמיד בפני זעזועים ורעידות ועמידה בטמפרטורה שונה.

סוגי מצברים ויעודם לטרקטורון שטח?

ישנם שני סוגים עיקריים של מצברים לטרקטורון שטח – AGM וג'ל. המצברים AGM וג'ל אטומות וללא תחזוקה, מונעים שפיכות ודליפות. מצברים AGM מתאימים לטרקטורונים המשמשים לעבודות שירות. מצברים ג'ל מתאימות יותר לטרקטורוני פנאי הדורשים פחות תחזוקה ותוחלת חיים ארוכה יותר.

פרמטרים לשיקול

בעת בחירת מצבר לרכב השטח שלך, עליך לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:

  • קיבולת: כיצד לבחור את הקיבולת המתאימה לצרכים שלך
  • קיבולת המצבר נמדדת באמפר-שעות (Ah) ומציינת את כמות הטעינה שהמצבר יכולה לספק. 
  • חשוב לבחור במצבר בעל קיבולת מספקת כדי להפעיל את הרכיבים החשמליים מבלי להתרוקן מהר מדי. 
  • כלל אצבע הוא לבחור המצבר בעל קיבולת התואמת או עולה על המצבר המקורית.

משקל וגודל: השפעות המשקל והגודל על הנסיעה והתפעול

משקל המצבר וגודלו יכולים להשפיע על המשקל, האיזון והטיפול הכולל של הטרקטורון. מצבר כבד יותר עלול לגרום למתלים לצנוח ולהפוך את הנסיעה לא נוחה. בעוד שמצבר גדול יותר עשוי לספק יותר קיבולת, הוא עשויה גם לתפוס יותר מקום ולהפריע לגישה של רכיבים קריטיים אחרים. לכן, חיוני לבחור מצבר במשקל ובגודל המתאים למפרט הטרקטורון שלכם.

תקן איכות: אילו תקנים ורשויות מסדירות מצברים

מצברים איכותיים חייבים לעמוד בהנחיות ובתקנים של התעשייה. התקנים והרשויות המוכרים ביותר שמסדירים את נושא המצברים הם האגודה למהנדסי רכב (SAE), מכון התקנים הלאומי האמריקאי (ANSI), ומעבדות החתמים (UL).

חשיבות התאמת המצבר

התאמת המצבר מתייחסת לבחירת מצבר העומדת בדרישות המצבר המקורית של הטרקטורון. המצבר צריך להיכנס לתא המצבר, להיות בעל מתח וקיבולת זהים המצבר המקורית ולהיות תואם למערכת ההתנעה והטעינה של הטרקטורון. מצברים לא תואמים עלולים לפגוע במערכת החשמל של הטרקטורון, ולגרום לתיקונים יקרים.

ATV trip without battery

איפה קונים ואיך בוחרים ספק?

ברכישת מצבר חשוב לבחור ספק בעל מוניטין של מצברים איכותיים ומחירים נוחים. אתה יכול לרכוש מצברים לטרקטורונים מחנויות רכב, חנויות מצברים וחנויות מקוונות. ודא שלספק יש מבחר רחב של מצברים מיצרנים מוכרים, מדיניות החזרה ואפשרויות אחריות.

טיפים לתחזוקה

כיצד לשמור על המצבר כדי להאריך את חייו

תחזוקה נכונה של המצבר שלך היא קריטית להארכת חייו. כמה עצות תחזוקה כוללות:

  • ניקוי המסופים והכבלים באופן קבוע כדי להסיר קורוזיה.
  • בדיקת רמות הנוזל במצבר באופן קבוע והוספת מים מזוקקים לפי הצורך.
  • אחסן את הטרקטורון שלך במקום יבש וקריר כדי למנוע מהמצבר לקפוא, להתחמם יתר על המידה או לדלוף.
  • ניתוק המצבר כאשר הוא אינו בשימוש למשך תקופה ממושכת.
  • לבדוק את ביצועי המצבר באופן קבוע- בדיקה קבועה של ביצועי המצבר של הטרקטורון עוזרת לזהות בעיות לפני שהן מסלימות. אתה יכול להשתמש במולטימטר כדי לבדוק את המתח והקיבולת של המצבר, לבדוק אם יש סימני קורוזיה, חיבורים רופפים או כבלים פגומים.

לסיכום, בחירת המצבר המתאים לרכב השטח שלך היא קריטית לביצועים, אורך חייו ובטיחותו. אתה צריך לקחת בחשבון גורמים כמו קיבולת, משקל וגודל, תקני איכות, התאמה המצבר וטיפים לתחזוקה. זכור לרכוש מספקים מוכרים ולבדוק באופן קבוע אם יש סימני נזק. הקפדה על הנחיות אלה תבטיח שסוללת הטרקטורון שלך תמשיך לפעול בצורה חלקה, גם בשטחים הקשים ביותר.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשוב לי להביא את כל המידע על סוגי הדגמים השונים שישנם כיום בשוק. כמו כן הרבה מהרכבים באתר הם רכבי עבודה, ישנם הרבה סוגים של טרקטורי משא ורכבי שטח.