טרקטור משא

הגדרה של טרקטור משא

הרבה אנשים שואלים מהו טרקטור משא? טרקטור משא הינו כלי רכב המשמש לצורך עבודות שונות בענף הבנייה והחקלאות. לטרקטור משא יש קיבולת גרירה ונשיאה מרשימים ולרוב הוא מגיע מצויד בארגז מטען גדול. ברוב המקרים השימוש בטרקטורי המשא נעשה לצורך איסוף תבואה ולצורך ביצוע עבודות שונות במשקים וחוות חקלאיות. כמו כן, ניתן למצוא רכבים אלו גם בשימוש לצורך פנאי, נסיעות שטח ובענפים נוספים אחרים.

טרקטור משא
טרקטור משא טרקסטר

טרקטור משא מומלץ

חברות רבות משווקות טרקטורי משא, כאשר כל חברה מציעה טרקטור משא בעל ביצועים שונים, רמות אבזור וגימור שונות, קיבולת נשיאה וגרירה שונה וכמובן בטווח מחירים רחב. חשוב לבחור בסוג טרקטור המשא שתואם את סוג העבודה שאותה הוא עתיד לבצע, כמו כן טרקטורי המשא מגיעים בגדלים שונים ועם רמת כוח וביצועים המתאימים לסוגי שטח שונים.

בנוסף לכך ניתן לרכוש טרקטור בעל מנוע בנזין, דיזל וכמו כן גם טרקטור משא חשמלי. לכן מומלץ מאוד לבצע מחקר והשוואה בין הדגמים השונים על מנת לבחור בטרקטור משא הטוב ביותר עבורכם מבחינה טכנית ומבחינה כלכלית.

מה ההבדל בין טרקטור לטרקטור משא?

ההבדל העיקרי בין טרקטור לטרקטור משא הוא סוג הכלי, למרות ששניהם מוגדרים כטרקטורים מדובר בכלים שונים אשר מטרתם לבצע עבודות שונות. הטרקטור הינו כלי כבד במיוחד הנועד לביצוע עבודות שדה קשות ומאתגרות יותר לעומת הטרקטור משא, כמו כן משקלו הנמוך יחסית של טרקטור משא הופך אותו לאידיאלי גם עבור נהיגת שטח לצורך פנאי. טרקטור משא הוא שילוב מנצח בין סוס עבודה לבין רכב שטח, בעוד הטרקטור הינו כלי כבד המיועד למטרות עבודה בלבד.

טרקטור משא
טרקטור משא ריינג'ר

טרקטור משא – חוקים ותקנות התעבורה

 • כלי רכב בעל 4 גלגלים
 • משקל מקסימלי של עד 1,800 ק״ג
 • מהירות מרבית של טרקטור משא לא תעלה על 40 קמ״ש
 • שליטה בכלי הרכב נעשית באמצעות ההגה
 • בעל דיפרנציאל קדמי ואחורי
 • בעל משטח לנשיאת מטען, גרירה והובלה ברוחב של 1 מטר ובאורך של 80 ס״מ לפחות.
 • טרקטור משא הינו כלי רכב המיועד לגרירה ולנשיאה של מטען
 • משקלו של טרקטור משא יהיה 400 ק״ג לפחות
 • ניתן להסיע נוסע אחד בלבד, בתנאי שניתן על כך היתר ממשרד הרישוי.
 • טרקטור משא יכלול הילוך כוח
 • על כלל נוסעי הרכב לחגור חגורת בטיחות

כללים לגבי רישיון נהיגה על טרקטור משא

על מנת לקבל רישיון לטרקטור משא יש לעבור מבחן עיוני (תאוריה) ומבחן מעשי על טרקטור. חשוב לדעת כי רישיון על טרקטור T1 מקנה רישיון נהיגה על טרקטור משא רק בשטח, כאשר ניתן לנהוג על כביש רק לצורך חצייתו. כדי לנהוג על טרקטור משא גם על כביש יש להחזיק בנוסף ברישיון נהיגה דרגה B. בחצי השנה הראשונה לרישיון קיימת מגבלה של נהיגה בטרקטור עד 3.2 טון בלבד.

הרשמה לקורס רישיון לטרקטור היא חובה, בכדי להירשם לקורס יש להנפיק טופס ירוק עבור רישיון לטרקטור דרגה 1, לאחר מכן יש למלא בטופס את החלקים הרלוונטיים לכשירות רפואית וכשירות עיניים. כאשר את מבחני כשירות עיניים מבצעים אצל אופטומטריסט ואילו את סעיף הכשירות הרפואית אצל רופא המשפחה. לאחר מכן יש לקבל הפנייה ממשרד הרישוי ולגשת לאחד מבתי הספר המאושרים על ידי משרד הרישוי ללימודי רישיון על טרקטור.

טרקטור משא
צילום: רז חודק

מחיר קורס רישיון על טרקטור

עלות הקורס משתנה בין בתי הספר השונים, אך ההבדל במחירים הוא אינו משמעותי במיוחד. באופן כללי ניתן לומר כי העלות לקורס רישיון על טרקטור היא 2,000 ש״ח בממוצע והוא כולל את השיעורים העיוניים והמעשיים. במידה ככל שיש צורך במספר שיעורים מעשיים רב יותר, כך המחיר יעלה בהתאמה. יחד עם זאת תדרשו לתשלומי אגרה שונים כמו אגרת טסט ואגרת מבחן תאוריה אשר מחירם מסתכם יחד בפחות מ 200 ש״ח ולתשלום של 30-50 ש״ח עבור בדיקת אופטומטריסט לצורך מילוי טופס ירוק.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשוב לי להביא את כל המידע על סוגי הדגמים השונים שישנם כיום בשוק. כמו כן הרבה מהרכבים באתר הם רכבי עבודה, ישנם הרבה סוגים של טרקטורי משא ורכבי שטח.