רכב שטח – באגי

רכב שטח מומלץ

רכב שטח הוא כלי רכב בעל ארבע גלגלים הנועד לצורך נסיעה בדרכים שאינן סלולות ובתנאי שטח גסים ומאתגרים שרכב סטנדרטי אינו יכול להתמודד עמם. בעוד שחלק מרכבי השטח מיועדים לנסיעת שטח בלבד, רוב הרכבים מותאמים גם לנסיעה בכבישים ובדרכים בינעירוניות.

רכבי השטח מתאימים מאוד לאנשים שאוהבים לצאת לטיולים מאתגרים ולטיולים בטבע, רכיבת שטח ביער או במדבר. כמו כן, ניתן למצוא מגוון רחב של רכבי שטח המתאימים ל 2 נוסעים וישנם רכבי שטח עם 4 מקומות ישיבה כאשר כל רכבי השטח בעלי מקומות אחסון ורמות אבזור שונות.

רכב שטח - באגי
רכב שטח פולריס RZR

רכב שטח פנאי

רכבי שטח פנאי הם רכבים המתאימים לנהיגה בכבישים ובדרכים עירוניות, רכבים אלו מציגים יכולות טובות גם בנסיעה בשטח ובדרכים שאינן סלולות. כמו כן ניתן גם למצוא רכב שטח יד 2 במחירים אטרקטיביים יותר. לא כל רכבי הבאגי מותאמים לנהיגת שטח, בשנים האחרונות עלה הביקוש לרכבים בעלי מראה של רכבי שטח יוקרתיים, אך מלבד המראה שלהם אין להם שום קשר לרכבי שטח. על מנת שרכב יוגדר כרכב שטח עליו להיות בעל מספר מאפיינים עיקריים כמו: מערכת מתלים, דיפרנציאל, ביצועי מנוע ותיבת הילוכים חזקים ועוד.  

מאפייני רכב שטח

על מנת שכלי רכב יכלל בקטגוריית רכב שטח, עליו להיות בעל מספר מאפיינים עיקריים:

הנעה 4×4

ההנעה הכפולה הנקראת גם 4X4, מאפשרת לרכב השטח לשמור על אחיזה של הגלגלים או חלק מהם בקרקע, גם במקרים בהם חלק מהגלגלים מאבדים את אחיזתם בעקבות תנאי שטח חלקלקים או בעקבות הפרשי גבהים. 

דיפרנציאל

הדיפרנציאל מונע שחיקה מהירה של צמיגי הרכב והתהפכות של הרכב במהלך פניות מהירות, זאת בשל הפרשי המהירויות הקיימות בין סיבוב הגלגל הפנימי לבין סיבוב הגלגל החיצוני. דיפרנציאל הרכב מונע סיבוב של גלגלים בעלי אחיזה בקרקע בזמן שחלק מהגלגלים איבדו את אחיזתם. באופן זה הדיפרנציאל מאפשר לרכב השטח לבצע פניות חדות מבלי לאבד את אחיזתו בקרקע ולהתהפך.

חיזוק ומיגון

רכב שטח - באגי
צילום: רז חודק

במהלך נסיעה בשטח הרכב נוטה להיחבט ולהיפגע מגורמים שונים. בכדי לשמור על הרכב מנזקים שונים, חלקים רגישים וחשובים ברכב כמו מיכל דלק, שלדת הרכב ועוד מגיעים מחוזקים ועמידים יותר בפגיעות. 

חטיבת כוח

חטיבת הכוח של רכב השטח, קרי מנוע ותיבת הילוכים, הם לרוב חזקים יותר מאשר חטיבת הכוח של רכב רגיל, הן מבחינת החוזק המכני והן מבחינת הביצועים (לדוגמה, מומנט והספק המנוע). ברכבי שטח רבים המנוע מוגדש ובכך מעלה את כוחו הפוטנציאלי.

מנוע וכוח

רכבי שטח מצויידים במנוע עוצמתי וחזק המאפשר להם לטפס ולעבור במסלולים תלולים וקשים. בנוסף לכך, תיבת ההילוכים של רכבים אלו חזקה יותר ומאפשרת ביצועים טובים יותר והעברת כוח רב יותר לגלגלים האחוריים והקדמיים במידת הצורך. ניתן למצוא רכבי שטח בעלי מנוע דיזל או מנוע בנזין. במידה ויש לכם רכב שטח חשמלי כדאי לכם לחפש בנוסף עמדת טעינה לרכב חשמלי מומלצת.

מתלים

רכב שטח - באגי

ברכבי שטח גלגלי הרכב מחוברים באמצעות קפיצים ומוטות אשר יכולים להימתח ולהיסגר במהלך הנסיעה. עובדה זו מעניקה לרכב השטח אחיזה טובה בקרקע שאינה ישרה. בנוסף לכך, מתלי הרכב שומרים על מרחק בין הרכב לפני הקרקע ומונעים פגיעה של סלעים ואבנים בגחון הרכב. המתלים יכולים להיות מתלים מסוג סרן, כאשר תנועתו של גלגל אחד משפיעה על הגלגל השני או מתלים עצמאיים נפרדים, בהם אין לגלגל אחד השפעה על גלגל אחר.

רישיון לרכב שטח

רישיון נהיגה ברכב שטח הינו רישיון מסוג T2. על מנת לנהוג ברכב שטח יש להיות בעל רישיון מסוג B או O1.

 • רישיון נהיגה B: רישיון המאפשר נהיגה ברכב פרטי או מסחרי עד 3.5 טון
 • גרר מסוג O1: גרר עד 750 ק״גֿ

תקנות רכב שטח 

 • לוחיות רישוי: על הלוחיות להיות בצבע ירוק, באורך של 22.5 ס״מ ובגובה של 21.5 ס״מ, גובה המספרים הרשומים בלוחית יהיו 7 ס״מ.
 • מהירות מותרת: עד 40 קמ״ש.
 • חובה להתקין קשת התהפכות לצורך הגנה על נוסעי הרכב וחגורות בטיחות לכלל נוסעי הרכב.
 • נסיעה מותרת בדרכי עפר ושטח בלבד (ניתן לחצות כביש).
 • נפח מנוע: עד 1500 סמ״ק.
 • משקל הרכב: עד 900 ק״ג.
 • שליטה ברכב מתבצעת באמצעות ההגה.
 • מספר נוסעים: עד 4 נוסעים, כולל הנהג. יש לקבל היתר ממשרד הרישוי להסעת נוסעים נוספים, על האישור להופיע ברשיון הרכב.
 • על הרכב להיות מוגדר ברישיון הרכב כ״רכב שטח״.

מחיר של רכב שטח

מחירי רכבי השטח הם בעלי טווח מחירים רחב מאוד, בדיוק כמו הרכבים המשפחתיים הסטנדרטיים. קיימים רכבי שטח במחיר של עשרות אלפי שקלים ועד 100 אלף ש״ח ויותר. המחיר משתנה בהתאם לסוג הרכב, הדגם, מפרט טכני, רמת גימור ותוספות שונות. 

באופן כללי רכבי השטח אינם משמשים כרכב עיקרי והוא נועד בעיקר לצורך פעילות פנאי. מומלץ לבחור ברכב שטח התואם את הצרכים שלכם מבחינת יכולות וביצועים, מספר נוסעים, רמת אבזור, מקום אחסון וכו׳, ובהתאם לכך לבצע השוואות מחירים בין הסוגים השונים.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשוב לי להביא את כל המידע על סוגי הדגמים השונים שישנם כיום בשוק. כמו כן הרבה מהרכבים באתר הם רכבי עבודה, ישנם הרבה סוגים של טרקטורי משא ורכבי שטח.