רכבי שטח חסכוניים בדלק וטיפים לנהיגה חכמה

בשנים האחרונות, הביקוש לרכבי שטח זינק לשחקים. עם זאת, הרבה אנשים חששו לרכוש בגלל האמונה שרכבי שטח הם מטבעם זוללי דלק. למרות דעה זו כיום קיימים רכבי שטח רבים בשוק בעלי יכולות גבוהות בחיסכון בדלק . רכבי השטח החסכוניים משמשים כגשר מושלם בין היכולת לנסיעה על כל סוגי הכבישים לבין רכב בעל צריכת דלק נמוכה.  

רכבי שטח כוללים מגוון של כלי רכב שנועדו להתמודד עם שטח גס וסלעי בין הפופולריים ביותר ניתן למצוא רכבי שטח (טרקטורונים), שהם רכבים קטנים וחזקים עם תנוחת ישיבה משטחית והיגוי כידון, המציעים יכולת תמרון ויציבות רבה על פני נופים קשים. טרקטורונים משמשים לעתים קרובות הן לעיסוקי פנאי והן למשימות מעשיות באזורים שבהם כלי רכב מסורתיים אינם יכולים לנסוע. 

מאידך, רכבי שטח, כמו ג'יפונים, הם רכבים בעלי ארבעה גלגלים גדולים יותר המצוידים במערכות מתלים מתקדמות וצמיגים עמידים להתמודדות עם מגוון שטחים. רכבים אלו מגיעים לרוב עם יכולות הנעה ארבע גלגלים משופרות והם פופולריים בקרב חובבי הרפתקאות בשל יכולתם לכבוש גבעות תלולות, משטחים סלעיים ובוץ בקלות. 

שני סוגי רכבי השטח מתוכננים לעמידות וביצועים בתנאים קיצוניים, כל אחד נותן מענה לצרכים וחוויות שונות בעולם השטח. כשאנחנו בשטח לפעמים דלק הוא לא בראש סדרי העדיפות אלא ההנאה, אבל מוטב לשלב בין השניים. 

טיפים לחיסכון בדלק בזמן נהיגה

כמו ברכבים בשוק הפרטי גם ברכבי שטח לאופן הנהיגה יש השפעה על צריכת הדלק , לכן חיוני לאמץ הרגלי נהיגה נכונים ברכב שיסייעו למזער את בזבוז הדלק. הנה טיפים שיכולים לסייע בשיפור יעילות הדלק של רכבך: 

  • הילוך סרק –  מזעור זמן הילוך סרק במהלך הנסיעה מצמצם את בזבוז הדלק
  • האצה מיותרת – הקפדה על מהירויות מותרות (במיוחד בכבישים מהירים)
  • גז ובלמים – הקלה על דוושות הגז והבלמים יכולות לתרום משמעותית לצריכת דלק טובה יותר. 
  •  תכנון מסלול – תכנון מסלול חכם יכול לסייע לך להימנע ממצבים של תנועה עמוסה שתוביל לעצירות תדירות. זרימת תנועה רצופה ולא מהירה יכולה לשפר את יעילות הדלק.
  • מזגן – השקיעו מעט בפתיחת החלונות ושימור על מזגן במצב נמוך. מזגן במהירות גבוהה יכול לגרום לצריכת דלק נוספת.
  • לחץ אוויר בגלגלים– וודאו כי לחץ האוויר בצמיגי הרכב תקין. לחץ אוויר נמוך מדי מביא לבזבוז דלק.
  • שימוש חכם במערכת ההילוך – השתמש בהילוך הנכון לתנאי הנהיגה. הילוך גבוה במהירויות יכול לגרום לצריכת דלק גבוהה.
איך לבחור ציוד מיגון לרכיבת אקסטרים?

דוגמאות לרכבי שטח החסכוניים ביותר בדלק

רכבי שטח חסכוניים בדלק מהווים פתרון מעולה לכל מי שרוצה לשלב בין היכולת הגבוהה לנסיעה בכל תנאי השטח לבין חיסכון כלכלי וסביבתי. המותגים המובילים מציעים דגמים שיתאימו לכל צרכי הנהיגה. כאן נתמקד בכמה מדגמי השטח החסכוניים ביותר:

ג'יפ רנגלר:

הידוע בכושר השטח שלו, הג'יפ רנגלר מפתיע רבים ביעילות הדלק שלו. מצויד בטכנולוגיות מנוע מתקדמות, הרנגלר מציע שילוב מושלם של כוח וידידותי לסביבה, הג'יפ מגיע ל 21 קילומטרים לליטר בעיר ו-28 קילומטרים לליטר בכביש המהיר.

ניסאן אקסטרה:

סדרת Xtra של ניסאן מציגה את המחויבות של המותג לחסכון בדלק. יכולה להגיע עד 24 קילומטרים לליטר בעיר ו-30 קילומטרים לליטר בכביש המהיר עם עיצובים אווירודינמיים ומערכות ניהול מנוע מתקדמות, ה-Xtra מוכיחה שתוכלו לקבל רכב שטח מרווח מבלי להתפשר על צריכת הדלק.

טויוטה טקומה:

טויוטה טאקומה, הוא מטנדר בינוני המתהדר ביעילות דלק מרשימה. הגרסאות ההיברידיות וההנדסה החדשנית שלו תורמים לחוויית נהיגה חלקה יותר ומודעת לדלק.

שברולט קולורדו:

דגם הקולורדו של שברולט הוא עדות לכך שגם רכבי שטח בינוניים יכולים להיות חסכוניים בדלק. עם מגוון אפשרויות מנוע ומערכות חכמות לניהול דלק, הקולורדו מציע כוח ויעילות כאחד.

לסיכום, כיום קיימים רכבי שטח מתקדמים וחדשניים בעלי יכולות חיסכון בדלק המעניקים לנהגים אפשרות ליהנות מנסיעה בתנאי כביש שונים ולמזער בזבוז דלק מיותר. לצד זה חשוב להקפיד על הרגלי נהיגה נכונים כדי למקסם את חיסכון הדלק גם ברכבים שהם לא חסכוניים. 

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

כחובב רכבים חשוב לי להביא את כל המידע על סוגי הדגמים השונים שישנם כיום בשוק. כמו כן הרבה מהרכבים באתר הם רכבי עבודה, ישנם הרבה סוגים של טרקטורי משא ורכבי שטח.